Červen 2012

Slunce v umění

14. června 2012 v 8:39 Zajímavosti
Impresionisti upřednostňovali na svých obrazech význam Slunečního svitu v přírodě, byl to směr, který zvýrazňoval přírodní barvy a tvary.
Dojem z okamžiku zachycení světla v přírodě. Na vodní hladině atd... Typickým impresinalistou je:

Claude Monet


Působení na lidskou psychiku + Proč se slaví Vánoce?

13. června 2012 v 22:29 Uctívání Slunce

Psychika

Z hlediska psychiky i dnešního člověka je však dokázáno, že sluneční paprsky mají na člověka obrovský vliv. Sluneční svit mění stav mysli a celkové nálady člověka. Markantní rozdíl můžeme pozorovat v rámci Evropy v severních a jižních zemích. Lidé žijcí na jihu jsou známí živější a vesellejší mentalitou. Lidé na severu jsou naopak rozvážnější a vlažnější. Ze zdravotního hlediska je všeobecně známo, že alergie a dýchací potíže se vždy zlepšují u moře. Rozdíly pozorujeme také u osob, které jsou narozeny v letních a zimních měsících.
Život na planetě Zemi by bez sluneční energie nebyl možný pouze díky půdě, vodě a kyslíku. Lidská psychika vnímá také skvrny na slunci, které způsobují neklid a výbušnost zvláště u citlivějších jedinců.

Proč se slaví Vánoce?

Tři dny před zimním slunovratem je slunce nejdále od Země a symbolicky se z těchto důvodů schází rodina. Tím, že je slunce nejdále od země, ocitá se také člověk v jakési duševní tmě. Vystoupením slunce z tmy se podle nejstarší tradice rodí božstvo slunce a dochází k tomu právě 24.prosince. Tento důležitý astronomický datum byl ve skutečnosti už ve starém Egyptě dnem zrození boha Osirise.


Kult Slunce

13. června 2012 v 21:41 | Kristin Karhanová |  Uctívání Slunce
Kult Slunce se poprvé objevil ve starověkém Egyptě a zavedl jej Achnaton náboženkým převratem. Do té doby se v Egyptě uctívalo mnoho bohů.
Mezi sluneční božstva patří také Mitrův kult a také křesťanství.
Narození slunečních bohu je 23. prosince, protože tento den odpovídá zimnímu slunovratu, který se považoval za zrození Slunce.


Stonehenge


Lidé po celém světě se schází k této světové senzaci jménem Stonehenge. Nikdo neví přesný účel techto obřích kamenů. Nejpravděpodobněji se jedná o mapu naší sluneční soustavy. Dokazuje to také datum 23. prosince, kdy se Slunce zjeví přesně uprostřed této stavby.


Velkolepé zatmění v Asii

13. června 2012 v 20:54 Zatmění Slunce

Vzácné prstencovité zatmění pozorovalo pomocí speciálních filtrů přez 83 mil.!

Podobné zatmění Japonsko zažilo před více než 170-ti lety. A na stejně zdařilé čekalo skoro1 000 let. Organizované sledování vyhlásily školy i podniky. I obyvatelé Jižní Ameriky tuto podívanou shlédli.
Tento vzácný moment se snažili zachytit také na Filipínách, ve Větnamu nebo v Hong Kongu, ale marně kvůli mračnu.
3D Animace galaxií

13. června 2012 v 20:09 Videa

Jak vzniklo Slunce? Big Bang

13. června 2012 v 20:06 Vznik Slunce


Vznik a vývoj sluneční soustavy začal podle odhadů někdy před 4,5 miliardami let gravitačním smršťováním malé části obrovského molekulárního mračna. Většina hmoty se soustředila v jeho centru, kde vytvořila Slunce.život slunce

Velký Třesk (Anglicky Big Bang) - Animace

Podklad videa >ZDE<


Zatmění Slunce

13. června 2012 v 18:04 Zatmění Slunce

  • Zatmění Slunce i Měsíce se opakují ve stejném sledu a podobných velikostech vždy po 18 letech 10 dnech (nebo 11 dnech) 7 hodinách a 42 minutách
  • Oproti měsíčnímu zatmění je to sluneční mnohem vzácnější pro nějaké konkrétní místo na Zemi, ale i krásnější.
  • V České republice nastane úplné zatmění Slunce až 7. října roku 2135. Půjde o poměrně dlouhé zatmění (kolem 3 minut v Opavě), které přejde přes severní polovinu našeho území
  • 12. srpna 2026 nastane úplné zatmění Slunce v Evropě, konkrétně ve Španělsku


Zatmění Slunce

Soubor:Solar eclipse animate (2006-Mar-29).gif


Sluneční skvrny

13. června 2012 v 17:26 Zajímavosti
Na povrchu Slunce můžeme pozorovat tmavé skvrny. Poprvé je pozorovali staří Číňané již před 2000 lety. Domnívali se však, že jde o skvrny v atmosféře Země. Roku 1610 použili dalekohled k pozorování slunečních skvrn a dokázali, že se nacházejí na povrchu Slunce. Učinili také mnoho důležitých objevů. Například zjistil, že se skvrny pohybují a mění svůj tvar.
Sluneční skvrny jsou způsobeny magnetickým polem, které občas znemožní přílivu tepla se dostat na povrch Slunce. Dokonce i teplota oblastí slunečních skvrn je nižší: 4000 °C. Počet slunečních skvrn se mění přibližně po 11 letech. Jsou způsobeny nepravděpodobně nepravidelným otáčením Slunce.


Animace negativu 3D

13. června 2012 v 17:18
Soubor:BLUE STEREO 3D Time for Space Wiggle.gif